Całe rodziny pływały kajakami w ramach akcji Aktywnym być to dłużej żyć 2023
Adresatami projektu byli uczestnicy we wszystkich grupach wiekowych, czyli dzieci, młodzież szkolna, studenci, osoby dorosłe, osoby starsze i weterani, a bezpośrednimi organizatorami imprez kluby kajakowe, członkowie statutowi Polskiego Związku Kajakowego, a imprezy odbyły się w dolnośląskim, pomorskim, małopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim – mówi Joanna Rzepka, prezes Polskiej Fundacji Rozwoju Kajakarstwa.
„Grand Prix PZKaj 2023” to sześć imprez kajakowych rozgrywanych według przepisów Polskiego Związku Kajakowego, z profesjonalnymi sędziami i systemem nadzoru. Zawody odbyły się od maja do września na rzece Wda w Kujawsko-Pomorskiem i Pomorskiem, na rzekach Wisła, Dunajec i Soła w Małopolskiem oraz na Luciąży i Pilicy w Łódzkiem. W ramach tych imprez uczestnicy rywalizowali w wielu konkurencjach, w zależności od lokalizacji, np. w slalomie, wyścigach indywidualnych i drużynowych, błyskawicznych sprintach, czy kajakowym crossie. Zabawie na wodzie towarzyszyło sporo atrakcji na brzegu, jak konkursy, turnieje rodzinne, czy ogniska.
Z kolei cykl „Z Rodziną w Kajaku 2023” obejmował trzy imprezy na rzekach Kamienna, Poprad, Dunajec i Wisła w Małopolsce i na Dolnym Śląsku.
Imprezy miały różny charakter, np. na Kamiennej w Szklarskiej Porębie zawodnicy mieli do pokonania określony odcinek na czas, a z kolei na Popradzie na uczestników czekał trzydniowy spływ oraz wycieczki piesze i autokarowe oraz szereg imprez towarzyszących.Podobnie, jak w „Grand Prix PZKaj 2023” w zawodach uczestniczyły całe rodziny, przede wszystkim z niezamożnych grup społecznych i zawodowych. Bardzo zależało nam na aktywizacji rodzin oraz przekazywanie dobrych wzorców spędzania wolnego czasu z pokolenia na pokolenie – dodaje Rzepka.
Najlepsi zawodnicy imprez rozgrywanych w ramach akcji „Aktywnym być to dłużej żyć 2023” otrzymali atrakcyjne puchary i medale, a na młodych uczestników spływów czekały dziecięce odznaki kajakowe. W imprezach udział brali kajakarze z całej Polski.
Corocznie zbieramy doskonałe oceny za organizację i ciekawą formę zawodów i każdego roku pojawiają się nowe osoby, zachęcone do udziału przez swoją rodzinę, sąsiadów czy znajomych – podkreśla prezes Polskiej Fundacji Rozwoju Kajakarstwa.
Imprezy w ramach programu „Aktywnym być to dłużej żyć 2023” zostały dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.