Zwiększone środki bezpieczeństwa i zmiany w ruchu
Wszystko to ma związek z planowaną na czwartek i piątek wizytą przywódców grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów z państw UE.
"Będzie trochę więcej samochodów uprzywilejowanych, troszkę więcej czarnych limuzyn kręcących się po Małopolsce. Natomiast poza tym będziemy starali się, aby te utrudnienia dla mieszkańców były jak najmniejsze. Zapewniam, że ta procedura była już wielokrotnie stosowana" – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Całkowity zakaz zatrzymywania się pojazdów będzie obowiązywał na niektórych ulicach w ścisłym centrum Krakowa: Straszewskiego, Powiśle, Franciszkańskiej, Szczepańskiej, Sławkowskiej, św. Tomasza, św. Jana, ul. Siennej, Podzamcze, św. Idziego, Droga do Zamku. W piątek pojazdy nie będą mogły zatrzymywać się na ul. św. Anny i Jagiellońskiej.
Kierowcy muszą liczyć się z tym, że wprowadzone zostaną jeszcze kolejne czasowe ograniczenia w ruchu, zwłaszcza w rejonie pierwszej obwodnicy miasta.
W czwartek w Krakowie i w piątek w Wieliczce na wybranych ulicach ma obowiązywać zakaz przewozu towarów niebezpiecznych i ruchu pojazdów nienormatywnych. W Wieliczce zakaz obejmie ulice: Daniłowicza, Klaśnieńskiej, Janińskiej, Matejki i Dembowskiego. W Krakowie – część dróg w rejonie Rynku Głównego i Kazimierza, a także odcinek Wisły od mostu Dębnickiego do mostu Grunwaldzkiego. Zakazy te nie dotyczą pojazdów służb ochrony państwa, porządkowych, ratowniczych.
Dodatkowo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt rozporządzenia, zgodnie z którym od środy do soboty ma obowiązywać zakaz noszenia broni w Krakowie i Wieliczce. Według MSWiA rozporządzenie obejmuje ok. 23 tys. osób fizycznych i 136 podmiotów mających pozwolenia na broń i miejsce stałego pobytu lub siedzibę w woj. małopolskim, a także tych spoza województwa, którzy będą w tym czasie w Krakowie lub w Wieliczce.
Grupa Arraiolos została powołana w 2003 r. podczas spotkania w portugalskiej miejscowości o tej samej nazwie. Ma charakter nieformalny i nie ma oficjalnie ustalonej listy uczestników. W ramach corocznych zebrań przedstawicieli państw członkowskich tego gremium omawiana jest sytuacja w UE, a także kwestie jej przyszłości. Głównym tematem rozmów tegorocznego spotkania będą perspektywy pogłębienia relacji transatlantyckich w dobie globalnych wyzwań i zagrożeń. Gospodarzem obrad w 2023 r. była Portugalia.(PAP)
bko/ rgr/ jann/