Włochy gościem honorowym tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie
"Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie stały się wydarzeniem o prestiżu światowym, dlatego też bycie ich gościem honorowym jest dla Włoch wielkim zaszczytem" - powiedział ambasador Włoch w Polsce Luca Franchetti Pardo podczas konferencji prasowej w Ambasadzie Republiki Włoskiej w Warszawie.
Przypomniał, że mottem włoskiej prezentacji na targach jest wers ze słynnego wiersza Gianniego Rodariego, do którego muzykę napisał Sergio Endrigo. "Ten wiersz mówi o tym, że potrzebny jest kwiat. Z kolei kwiat jest potrzebny do tego, by był owoc. Z owocu zaś powstaje drewno, z którego następnie powstaje stół, a także papier. Tak właśnie powstają książki" – wyjaśnił.
Luca Franchetti Pardo zaznaczył, że "dzięki targom włoscy profesjonaliści branży wydawniczej będą mogli zapoznać się z polskim rynkiem, który jest bogaty i naprawdę duży". "Kiedy przybyłem do Warszawy jako ambasador, byłem pozytywnie zaskoczony tym, jak dużo książek czytają Polacy i jak wiele jest tu księgarń" - podkreślił. "Międzynarodowe Targi Książki będą zatem okazją, aby pogłębić polsko-włoskie relacje w zakresie kultury, ale także handlu" – powiedział.
Ambasador Włoch poinformował także, że targi odwiedzi włoski wiceminister spraw zagranicznych ds. kultury.
Paolo Lemma, dyrektor Agencji ds. Promocji Handlu Zagranicznego ICE-ITA, podkreślił, że Polska jest ważnym partnerem handlowym Włoch. Zwrócił uwagę, jak bardzo włoski rynek wydawniczy oddziałuje na rozwój współpracy kulturalnej. "Włoskie wydawnictwa – ze swoją siłą i umiejętnością wpływania na konsumpcję i styl życia – są kluczową branżą, która umożliwia eksport nie tylko samych osiągnięć kultury, ale także mody, gastronomii i winiarstwa, oraz wpływa na rozwój turystki kulturalnej" – powiedział Lemma.
Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie Fabio Troisi zwrócił natomiast uwagę na poziom italianistyki w Polsce. "Kiedy półtora roku temu przyjechałem do Warszawy, naprawdę zaskoczył mnie bardzo wysoki poziom italianistyki w Polsce. Mam tu na myśli nie tylko dydaktykę i naukę języka, ale także badania literaturoznawcze i filologiczne" – wyjaśnił. Troisi ocenił, że "świadczy to o tym, że kultura włoska cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem". "Myślę zatem, że obecność Włoch na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie jest czymś naturalnym, a jednocześnie koniecznym" – podkreślił.
Dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, wiceprezes fundacji Historia i Kultura Jacek Oryl zaznaczył, że "zapowiada się zatem włoska uczta w maju". Zapowiedział, że szczegółowa konferencja prasowa zapowiadająca całe MTK w Warszawie odbędzie się 21 maja, dwa dni przed samym wydarzeniem.
Stoisko Włoch będzie zlokalizowane w Sali Marmurowej w Pałacu Kultury i Nauki pod numerem 113. Będzie tam można spotkać włoskich wydawców i autorów oraz przedstawicieli świata włoskiej książki i kultury.
W targach weźmie udział 12 włoskich oficyn reprezentujących różne segmenty rynku wydawniczego, a do Warszawy przyjedzie ponad 20 autorów i autorek. Program promujący włoską kulturę i literaturę obejmuje spotkania autorskie, dyskusje literackie i branżowe oraz sesje autografów.
Program Włoch na MTK rozpocznie spotkanie z udziałem wydawców literatury dziecięcej, Carla Gallucciego i Gai Stock, wokół myśli przewodniej wystąpienia "Ci vuole un fiore".
Przez cztery dni targowe z czytelnikami w Warszawie spotkają się prozaicy i poeci, autorzy książek dla dzieci, filozofowie religioznawcy, historycy, literaturoznawcy, dziennikarze, a także mistrzowie ilustracji i przekładu, m.in. Pietro Luca Azzaro, Alessandro Baldacci, Luigi Ballerini, Alessandro Barbero, Massimo Borghesi, Alessandro Campi, Andrea Colamedici, Mattia Corrente, Carlo Galluci, Maura Gancitano, Helena Janeczek, Federica Manzon, Michele Marchitto, Luigi Marinelli, Laura Pugno, Stefano Radaelli, Antonio Riccardi, Davide Rondoni, Gaia Stock i Matteo Strukul.
W ramach wystąpienia gościa honorowego we foyer Sali Goethego PKiN będzie można zobaczyć wystawę najpiękniejszych okładek książek "Włoskie historie. Włoska literatura piękna widziana oczami ilustratorów". Ponadto w dniu otwarcia targów, podczas Wieczoru Wystawców, zabrzmią "Piosenki odkrywające Włochy" – będzie to koncert Italia Folksongs w wykonaniu Daniele Di Bonaventura Band'Union & Ilari Pilar Patassini.
Organizatorzy targów spodziewają się blisko 600 wystawców i kilkuset twórców z Polski, Włoch i 13 innych krajów: Austrii, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, a także Wolnej Białorusi reprezentowanej przez niezależnych autorów i wydawców.
Targom towarzyszyć będą wydarzenia promujące literaturę. Wśród festiwali są m.in. festiwal Komiksowa Warszawa, festiwal Kryminalna Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci "Ojce i Dziatki". Zaplanowano także sektor wystawienniczo-programowy "Spotkania z nauką” oraz Salony Wydawców Ukraińskich i Niezależnych Wydawców Białoruskich.
Podczas targów poznamy także laureatów m.in. Nagrody IKAR Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, 64. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024, 15. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na "Najlepsze publikacje turystyczne", konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, a także konkursu Academia na najlepszą książkę naukową i akademicką, nagród Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz nagród polskiego środowiska komiksowego Orient Men.
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbędą się od 23 do 26 maja na dwóch scenach i w sześciu salach w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad, a także - po raz pierwszy - w Rotundzie u biegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej.
Organizatorem MTK jest Fundacja Historia i Kultura. Wstęp na targi jest bezpłatny. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: https://targiksiazkiwarszawa.pl/ (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ miś/