PLK przejmie spółkę PKP Telkol, odpowiadającą za kolejowe urządzenia telekomunikacyjne
Jak podano, list intencyjny "określa zasady przyszłej współpracy między kolejowymi spółkami oraz ustanawia za cel strategiczny dołączenie PKP TELKOL sp. z o. o. do struktur PLK S.A. Podpisany dokument rozpoczyna proces przejęcia przez zarządcę infrastruktury od PKP S.A. (spółki - matki w Grupie PKP oraz zarządcy nieruchomości, w tym dworców kolejowych) jednostki, której działalność jest ściśle związana z utrzymaniem łączności na kolei i zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu pociągów" - napisano w komunikacie.
Według prezesa zarządu PKP S.A. Alana Beroud jest to element porządkowania zarządzania kolejowymi spółkami i podziału kompetencji, a także "dowód woli współpracy, której długofalowe efekty przełożą się na sprawniejszą i lepszą jakościowo obsługę zarówno pasażerów, jak i przewoźników kolejowych".
"Telkol w strukturach PLK S.A. wzmocni potencjał Spółki i zapewni odpowiedni poziom niezawodności urządzeń telekomunikacyjnych i bezpieczeństwa na sieci kolejowej. To kolejny krok porządkujący i usprawniający zarządzanie koleją w Polsce" - skomentował prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Piotr Wyborski
Podjęte działania mają przyczynić się do wsparcia PKP Telkol, która odpowiada za utrzymanie kolejowych urządzeń telekomunikacyjnych, czego następstwem będzie zwiększenie bezpieczeństwa przejazdów kolejowych. Jak wynika z komunikatu - podpisany dokument rozpoczyna proces przejęcia od PKP S.A. jednostki, której działalność jest "ściśle związana z utrzymaniem łączności na kolei" oraz zapewnieniem bezpieczeństwa kursowania pociągów.
Spółka PKP Telkol (dawniej PKP Utrzymanie), powstała w kwietniu 2014 r. w wyniku wydzielenia ze spółki TK Telekom zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która odpowiadała za sprawność urządzeń telekomunikacyjnych. Na przełomie lat 2017 i 2018 spółka połączyła się z PKP Budownictwo, przejmując jej udziały. Na obecny moment właścicielem 100 proc. udziałów w PKP Telkol jest PKP S.A.
grg/ malk/